Informacje praktyczne

Alkohol
Monopol państwowy sprawia, że alkohol kupić możemy tylko w sklepach „System bolaget”. Jest ich w mieście sporo ale jeśli mamy plan zakupu, dobrze jest zlokalizować najbliższy „alkoholowy”.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00, niektóre sklepy do 19:00, a jeden do 20:00 – w podziemiach domu towarowego Åhlens (wejście ze stacji metra T-Centralen)
Sobota: 10:00 – 15:00
Przy okazji różnych świąt te godziny mogą ulec zmianie.

Bankomaty / banki
Coraz ich mniej. Dwa są w hali głównej Dworca Centralnego, jeden w podziemiach przy dworcu pod ulicą Vasagatan, bywają w centrach handlowych ale znikają.
Banki otwarte są w godz. 10:00 -15:00 i nie prowadzą obrotu gotówką.

Godziny otwarcia w handlu
Mniejsze sklepy zamykają w tygodniu o 18:00, w soboty o 15:00 a w niedziele są nieczynne. W ścisłym centrum, w rejonach turystycznych, przy handlowych ulicach sklepy czynne są w tygodniu do 19:00 a w soboty i niedziele do 16:00 lub 17:00.
Domy towarowe, takie jak NK i główny Åhlens: w tygodniu do 20:00, w soboty do 18:00, w niedziele do 17:00.
Galerie handlowe: w tygodniu do 20:00, w soboty i niedziele co najmniej do 18:00.

Gotówka
Wychodzi z użycia. Rośnie ilość miejsc „cash free”, gdzie płacić można tylko kartą albo telefonem, ale na razie są to małe prywatne sklepy, czy niektóre kawiarnie. Jeśli chcemy płacić gotówką, zadbajmy o to być mieć banknoty o rożnym nominale – teoretycznie kasa powinna zawsze móc wydać reszty, w praktyce mogą być kłopoty…

Dobrze też mieć przy sobie monety, szczególnie 10-cio-koronowe. Na toaletę. O tym więcej niżej, pod hasłem „Toalety”.

Palenie papierosów
Można palić tylko na wolnym powietrzu, i to też nie wszędzie. „Rökfri” znaczy po szwedzku wolny od dymu, czyli tam nie palimy. I takich nalepek i tabliczek jest sporo również na zewnątrz. Od początku 2019 nie będzie wolno palić tam gdzie do tej pory zaledwie nie wypadało: na peronach, na przystankach, na placach zabaw, w kawiarnianych ogródkach.

Parkowanie
To prawdziwe wyzwanie. Oczywiście obowiązują znaki drogowe i informacje na nich, czasami jednak tabliczek jest sporo a i znajomość szwedzkiego by się przydała…

Jeśli wieczorem widzimy ulicę z wolnymi miejscami, najpewniej będzie w nocy sprzątana i mandat gwarantowany – szukajmy dalej… ale sprawdzić warto, zwłaszcza latem.

W mieście bezpłatnych parkingów nie ma. Cena za 1 godzinę postoju jest rożna w zależności od tego, gdzie stajemy. W okolicach Zamku Królewskiego jest najdrożej, na przedmieściach najtaniej. Na stronie Stockholm Stad dowiedz się więcej; wybierz „Language” panelu menu, a uzyskasz dokładne informacje po polsku.

Dni wolne od opłat to niedziele.

Władze Sztokholmu na swojej stronie internetowej podają także dokładne zasady parkowania. W menu znajdziesz „Language” – i dowiesz się wszystkiego po polsku.

Wysokość mandatu za złe parkowanie waha się od 700 kr do 1200 kr, w zależności od tego którą z licznych zasad złamaliśmy.

Piętrowych parkingów jest w mieście sporo, tu znajdziesz mapkę.

Poczta
Szwecja właściwie zlikwidowała poczty jako budynki, punkty pocztowe są teraz w sklepach spożywczych różnych sieci ale znaczki pocztowe łatwo jest kupić. Są w sklepach sieci 7-11 (Seven Eleven), w sklepach sieci Pressbyrån i kioskach zwanych „Tobak” gdzie sprzedaje się papierosy, gazety, pocztówki itp.

Restauracje/rezerwacje
Nie ma reguły co do godzin otwarcia, to zależy od profilu restauracji. Wieczorem zamknięte są te, które serwują tylko lunch, raczej nie podają alkoholu poza lekkim piwem.
W restauracjach otwartych wieczorem, alkohol jest oczywiście serwowany i tam kuchnia działa z reguły do 22:00.

W Szwecji standardem jest jedzenie wieczornego posiłku o 19:00. Są oczywiście miejsca, gdzie kuchnia pracuje do 23:00 i dłużej. Rozwiniemy temat w kategorii Resturacje.

Jeśli jesteśmy ciekawi jakiejś szczególnej restauracji, rezerwujmy i to ze sporym wyprzedzeniem, ok. tygodnia. W miejscach cieszących się dobrą sławą bywa tłoczno.

Rowery
Tak, w Sztokholmie także możesz wypożyczyć rower w miejscach, gdzie stoją one i czekają w szeregu. Firma nimi zarządzająca to City Bikes. Aby pożyczyć rower trzeba mieć kartę City Bikes. Przy zakupie jest ona ładowana na dowolną ilość dni. Kartę można kupić w sieci sklepów Seven- Eleven, w sklepach sieci Pressbyrån i w bardzo wielu hotelach. Tu znajdziesz calą listę miejsc gdzie możesz kupić lub/i naładować kartę.

Karta na cały sezon kosztuje 300 kr a na 3 dni 165 kr (dane z 2018). Czas jednorazowego wypożyczenia to 3 godziny.

Roweru w Sztokholmie nie wolno przewozić ani autobusem, ani metrem. Jedynie pociągiem podmiejskim pendeltåd. A na rowerze poruszamy się po ścieżkach rowerowych i jezdniach, nigdy po chodnikach.

Toalety
Te publiczne nie są mocną stroną Sztokholmu. Dlatego warto wykorzystać moment, kiedy jesteśmy w restauracji, kawiarni czy muzeum. Publiczne toalety mamy na Dworcu Centralnym, na stacji metra T-Centralen, wyjście na plac Sergelstorg, w domach towarowych NK i główny Åhlens, w parku Kungsträdgården, w parku Humlegården. Te jednak są płatne; 5 -10 kr, dlatego dobrze mieć monety.

Jeśli nie znajdujesz tu hasła, które Cię interesuje, daj znać w komentarzu. Uzupełnimy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: