Dobrze wiedzieć


Alkohol
Monopol państwowy sprawia, że alkohol kupić możemy tylko w sklepach „System bolaget”. Jest ich w mieście sporo ale jeśli mamy plan zakupu, dobrze jest zlokalizować najbliższy „alkoholowy”.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00, lub 19:00 (zależy od lokalizacji sklepu i dnia tygodnia) jest też jeden czynny do 20:00 – w podziemiach domu towarowego Åhlens (wejście ze stacji metra T-Centralen)
Sobota: 10:00 – 15:00
Przy okazji różnych świąt te godziny mogą ulec zmianie.

Alkohol na łonie natury:
Pikniki zakrapiane alkoholem są w Sztokholmie popularne ale nie we wszystkich parkach dozwolone. Tu znajdziesz listę miejskich parków, gdzie alkohol można spożywać całą dobę, jak i listę miejsc na wolnym powietrzu gdzie konsumpcja alkoholu dozwolona jest w godzinach 07:00 – 00:00.

Bankomaty / banki
Coraz ich mniej. Dwa są w hali głównej Dworca Centralnego, jeden w podziemiach przy dworcu pod ulicą Vasagatan, bywają w centrach handlowych ale znikają.
Banki nie prowadzą obrotu gotówką.

Gotówka
Wychodzi z użycia. Rośnie ilość miejsc „cash free”, gdzie płacić można tylko kartą albo telefonem (do którego mamy podłączone szwedzkie konto bankowe), ale na razie są to małe prywatne sklepy, czy niektóre kawiarnie. Jeśli chcemy płacić gotówką, zadbajmy o to być mieć banknoty o różnym nominale – teoretycznie kasa powinna zawsze móc wydać reszty, w praktyce mogą być kłopoty…
Dobrze też mieć przy sobie monety, szczególnie 10-cio-koronowe. Na toaletę. O tym więcej niżej, pod hasłem „Toalety”.

Godziny otwarcia
Sklepy:
Mniejsze sklepy zamykają w tygodniu o 18:00, w soboty o 15:00 a w niedziele są nieczynne.
W ścisłym centrum, w rejonach turystycznych, przy handlowych ulicach sklepy czynne są w tygodniu do 19:00 a w soboty i niedziele do 16:00 lub 17:00.

Domy towarowe:
takie jak NK i główny Åhlens: w tygodniu do 20:00, w soboty do 18:00, w niedziele do 17:00.

Galerie handlowe:
w tygodniu do 20:00, w soboty i niedziele co najmniej do 18:00.

Banki:
Poniedziałek – piątek: 10:00 – 15:00, nie prowadzą obrotu gotówką.

Hulajnogi elektryczne
Rozstawiane są rankiem w różnych punktach miasta; przy stacjach metra, restauracjach itp. O tym poinformują Cię aplikacje firm takich jak Voi, Tier lub Lime.

Ten typ pojazdu klasyfikowany jest w Szwecji podobnie jak rower, a więc można nim jeździć tylko po ścieżkach rowerowych i jezdniach miejskich ulic. Po ulicy typu deptak można jechać tylko z prędkością ludzkiego chodu, a więc 6-7 km/h. Po chodnikach jazda elektrycznymi hulajnogami jest zabroniona.
Trzeba mieć ukończone 18 lat.
Trzeba być trzeźwym.

Tu znajdziesz więcej informacji o zasadach poruszania się po mieście elektryczną hulajnogą.

Komunikacja miejska
To szeroki temat i poświęciliśmy mu oddzielny tekst. Zapraszamy tutaj.

Palenie papierosów
Można palić tylko na wolnym powietrzu, i to też nie wszędzie. „Rökfri” znaczy po szwedzku wolny od dymu, czyli tam nie palimy. I takich nalepek i tabliczek jest sporo również na zewnątrz. Od lipca 2019 nie wolno palić tam gdzie do tej pory zaledwie nie wypadało: na peronach, na przystankach, na placach zabaw, w kawiarnianych ogródkach.

Parkowanie
To prawdziwe wyzwanie. Oczywiście obowiązują znaki drogowe i informacje na nich, czasami jednak tabliczek jest sporo a i znajomość szwedzkiego by się przydała…
Jeśli wieczorem widzimy ulicę z wolnymi miejscami, najpewniej będzie w nocy sprzątana i mandat gwarantowany – szukajmy dalej… ale sprawdzić warto, zwłaszcza latem.

W mieście bezpłatnych parkingów nie ma. Ceny za 1 godzinę postoju jest różne w zależności od tego, gdzie stajemy. W okolicach Zamku Królewskiego jest najdrożej, na przedmieściach najtaniej. Na stronie Stockholm Stad dowiesz się więcej; wybierz „Language” w panelu menu, a uzyskasz dokładne informacje po polsku.

Dni wolne od opłat to niedziele.

Władze Sztokholmu, Stockholms Stad, na swojej stronie internetowej podają także dokładne zasady parkowania. W menu znajdziesz „Language” – i dowiesz się wszystkiego po polsku.
Wysokość mandatu za złe parkowanie waha się od 900 kr do 1300 kr, w zależności od tego którą z licznych zasad złamaliśmy.

Piętrowych parkingów jest w mieście sporo, tu znajdziesz mapkę.

Poczta
Szwecja właściwie zlikwidowała pocztę jako budynek, punkty pocztowe są teraz w sklepach spożywczych różnych sieci, ale znaczki pocztowe łatwo jest kupić. Są w sklepach sieci 7-11 (Seven Eleven), w sklepach sieci Pressbyrån i kioskach zwanych „Tobak” gdzie sprzedaje się papierosy, gazety, pocztówki itp.

Restauracje/rezerwacje
Nie ma reguły co do godzin otwarcia, to zależy od profilu restauracji. Wieczorem zamknięte są te, które serwują tylko lunch, raczej nie podają alkoholu poza lekkim piwem.

W restauracjach otwartych wieczorem alkohol jest oczywiście serwowany i tam kuchnia działa z reguły do 22:00. W Szwecji standardem jest jedzenie wieczornego posiłku o 19:00. Są oczywiście miejsca, gdzie kuchnia pracuje do 23:00 i dłużej.

Jeśli jesteśmy ciekawi jakiejś szczególnej restauracji, rezerwujmy i to ze sporym wyprzedzeniem, ok. tygodnia.  W miejscach cieszących się dobrą sławą bywa tłoczno.

Rowery 
Kiedy powstaje tekst (czerwiec 2019) wydaje się, że w tym roku Sztokholm nie będzie miał rozstawionych po całym mieście stelaży z rowerami do wynajęcia. Zimą sporo mówiło się problemach z umową, jej zasadami, opłacalnością, itp. Jeśli sytuacja się zmieni – dostrzeżesz rowery na pewno, jeśli nie – rower możesz wypożyczyć nienależnie od tego, czy miasto zapewni. Na przykład przy ulicy Strandvägen, przy nadwodnej promenadzie jest punkt Rent a Bike, gdzie możesz tradycyjną metodą wypożyczyć rower:

Roweru w Sztokholmie nie wolno przewozić ani autobusem, ani metrem. Jedynie pociągiem podmiejskim pendeltåd. A na rowerze poruszamy się po ścieżkach rowerowych i jezdniach, nigdy po chodnikach.

Toalety
Te publiczne nie są mocną stroną Sztokholmu. Dlatego warto wykorzystać moment, kiedy jesteśmy w restauracji, kawiarni czy muzeum. Jeśli nie, publiczne toalety mamy na Dworcu Centralnym, na stacji metra T-Centralen, wyjście na plac Sergelstorg, w domach towarowych NK i głównym Åhlens, w parku Kungsträdgården, w parku Humlegården, w bibliotekach. Te jednak są płatne; 5 -10 kr, dlatego dobrze mieć monety.

Jeśli nie znajdujesz tu hasła, które Cię interesuje, daj znać w komentarzu. Uzupełnimy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: