Chłopczyk z żelaza

Siedzi tak sobie, obejmując kolana i patrzy w górę.  Twórca Liss Ericsson (1919 – 2000), który nazwał swoją rzeźbę „Chłopiec patrzący na księżyc”, sam w dzieciństwie tak właśnie siadywał i z okiennej wnęki w maminej kuchni obserwował wieczorne niebo.

Posążek stanął na sztokholmskim Starym Mieście w 1967 r., jest określany jako „najmniejszy szwedzki pomnik w przestrzeni publicznej” i jednocześnie uznany za najczęściej odwiedzany. Przy montowaniu statuetki, grawer uznał oryginalny tytuł za zbyt długi i za zgodą artysty nazwał ją „Żelaznym chłopcem” (Järnpojke).

1200px-Järnpojke,_Gamla_Stan,_Södermalm,_Stockholm,_Sweden_-_panoramio
„Żelazny chłopczyk” (Järnpojke), Liss Ericsson, 1967. Wymiary całości (z podwyższoną podstawą) 50 cm x 90 cm x 100 cm. Fot. trolvag, Wikimedia Commons 

Trudno się na niego natknąć przypadkiem, stoi na uboczu, jest malutki – sama sylwetka ma zaledwie 15 centymetrów wysokości. Ale warto go odwiedzić; wielu ten wizerunek chłopczyka wzrusza, inni uważają, że przynosi szczęście i zostawiają tu monety albo głaszczą go po głowie – rzeczywiście jest błyszczącą.

Järnpojke czapeczka
Fot. Pieter Claerhout, Wikimedia Commons 

Ci, których ta drobna figurka ujmuje, ubierają chłopca na zimę – często miewa specjalnie zrobioną na drutach czapeczkę i szalik, albo przynoszą mu cukierki.

Järnpojke pepitka
Fot. Katz1124, Wikipedia 

Jego świat jest na poziomie naszych stóp, a niezauważalność wydaje się symboliczna.


Przy okazji warto zajrzeć do Fińskiego Kościoła. Budynek był pierwotnie częścią rozwiązanego w XVI w. klasztoru dominikanów a w XVII w pełnił rolę zarówno teatru jak i swego rodzaju hali sportowej. Od XVIII w. jest świątynią fińskiej parafii w Sztokholmie.

Finskakyrkan
Fiński kościół (Finska kyrka), fot. Wikipedia

Kościół leży bardzo blisko Zamku Królewskiego. By zobaczyć maleńki pomnik wystarczy z kamiennego podejścia pod Zamek zboczyć w lewo, wejść w przestrzeń między domami i znaleźć się na tyłach żółtego budynku  – Chłopczyk czeka tam na nas…

Järpojke cukierki
Fot. Linda Bergvall, Flickr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: