Mawia się czasem, że sukces ma wielu ojców. W przypadku szwedzkiego wzornictwa – a jest to przecież zjawisko uznane, cenione i eksportowane – ojciec jest chyba jednak jeden: Carl Larsson (1853 – 1919), od niego wszystko się zaczęło. Był artystą – malarzem i ilustratorem. Posługiwał się głównie akwarelą. Jego prace przedstawiają często postacie we wnętrzach a wnętrza te, to zwyczajne domy zwyczajnych ludzi uchwyconych w codziennych sytuacjach.
Sposób w jaki malował; kreska, kolorystyka, dobór obiektów i szczegółów, spokojny klimat przedstawianych scen – wszystko to ukształtowało późniejsze szwedzkie wzornictwo. I kształtuje do dzisiaj. Carl Larsson nie jest wyłącznie postacią, której dokonania wypełniają muzealne sale – miał i ma wielu naśladowców a jego prace ciągle są reprodukowane; – na kartach pocztowych, w kalendarzach czy na ceramice.

Tyle o ”tle historycznym” i źródle inspiracji. Poniżej przedstawiamy niektóre dziedziny wzornictwa, w których Szwecja czuje się mocna i zaledwie kilku ich reprezentantów – łatwo można zauważyć prostotę Larssona, jego klimat, czasem odniesienia do kolorystyki.
To co cechuje szwedzki design to gołym okiem widoczny cel – przedmioty mają być „na ludzką miarę” – takie „w sam raz”. Po szwedzku jest na to jedno słowo – „lagom”, które swoją bezpretensjonalnością wygrywa z czasem.
Jak szwedzki styl rozpoznać, ocenić i docenić? Chyba najlepiej poprzez twórców, czyli projektantów. To ich prace mówią nam co w szwedzkim projektowaniu jest szczególnego. A może szczególne jest to czego nie ma – czyli ta przypisywana Skandynawii oszczędność środków wyrazu?..
Ceramika
Fot. Dom Aukcyjny „Bukowskis”, Internetowy Dom Aukcyjny „Auktionnet”
Meble
Fot. Dom Aukcyjny „Bukowskis”, Dom Aukcyjny „Stockholms Auktionsverk”
Tekstylia
Fot. Dom Aukcyjny „Stockholms Auktionsverk”
Szkło
Fot. Dom Aukcyjny „Auktionsverket”
Lista miejsc gdzie w Sztokholmie można oglądać szwedzki design:
Nordiska Museet (Muzeum Nordyckie)
Ma stałą ekspozycją wystroju szwedzkich wnętrz w różnych epokach, sposobów nakrywania do stołu, typowych mebli, przedmiotów, mody.
Muzeum Architektury i Designu ArkDes
Tu z kolei można poznać nowe trendy, a nawet eksperymenty projektantów z nowymi technologiami i rozwiązaniami.
Domy Aukcyjne
– tu można nie tylko popatrzeć ale dotknąć bądź nawet kupić.
Metropol
To dom aukcyjny o przystępnych cenach wywoławczych i jednocześnie niekoniecznie najwyższym poziomie artystycznym wystawianych przedmiotów; trzeba się trochę znać na rzeczy wybierając. Generalnie jednak zasób szwedzkich domów aukcyjnych jest wysokiej jakości.
Stockholms Auktionsverk – Aukcja Sztokholmska
Duży wybór przedmiotów projektowanych przez najbardziej uznanych projektantów w różnych dziedzinach wzornictwa.
Bukowskis
To już najwyższa półka.
Tak, zalożycielem był Polak, Henryk Bukowski, który po Powstaniu Styczniowym trafił do Sztokholmu.
Sklepy
Nordiska Galleriet
Wbrew nazwie, design jest nie tylko nordycki. Mają jednak sporo produkcji obecnie działających szwedzkich projektantów. Meble, oświetlenie, przedmioty dekoracyjne
Svensk Tenn
Firma założona przez projektanta Josefa Franka, sprzedająca albo rzeczy jego projektów, albo w podobnym stylu i równie wysokiej jakości – meble, tekstylia, lampy, szkło, szlachetne metale, przedmioty ozdobne.
Växjö elektriska
Jak sugeruje nazwa, najwięcej jest lamp ale sa również mniejsze meble, ceramika i inne przedmioty codziennego użytku
Desigtorget
Przeważnie mniejsze przedmioty codziennego użytku w stylu smart design projektowane przez szwedzkich projektantów. Jest też biżuteria i akcesoria.
Designtorget to sieć – w Sztokholmie jest kilka sklepów.
Malmstenbutiken
Firma i sklep zainspirowane twórczością Carla Malmstena. Są tu meble i inne przedmioty z zakresu wyposażenia wnętrz o nieco nostalgicznym charakterze.
Skansen
Przy głównym wejściu do muzeum-parku jest sklep z tradycyjnymi wyrobami, których design inspirowany jest szwedzkim folklorem.
A Ikea?
To oczywista oczywistość, z jednej strony doskonali projektanci, z drugiej ekonomiczne rozwiązania, dzięki którym dobre wzornictwo trafia „pod strzechy”.
Zobowiązani zasadami copyright – podajemy wszystkie ilustracje z linkami do źródeł:



























